Zapasy „TĘCZA”/”Stal”/ „Suples” – (1/3)


W grudniu 1978 r. w Polskim Związku Zapaśniczym zarejestrowano sekcję zapasów LZS „Tęcza” Kraśnik. Po jej powołaniu klub otrzymał dużą pomoc materialną. Od Wojewódzkiego Zarządu LZS w Lublinie oraz Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie sekcja nieodpłatnie otrzymała maty, dla których znalazło się miejsce w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie klub korzystał z sali gimnastycznej.

Opiekunem młodych zapaśników został Aleksander Płatek. Szkoleniowiec uprawiał zapasy w stylu wolnym jako zawodnik LZS Krasnystaw. Jego największym sukcesem było zdobycie, w roku 1969, tytułu indywidualnego mistrza okręgu lubelskiego juniorów, w kategorii wagowej 57 kg. W roku 1969 został wicemistrzem Polski juniorów LZS.

Więcej tu Aleksander Płatek – zasłużony trener zapasów

Prezes Zygmunt Kusiak tak wspominał początki kraśnickich zapasów: „Jesienią 1978 roku Tadeusz Stępniewski, sekretarz klubu, umówił mnie na spotkanie z kandydatem do założenia sekcji zapasów – styl wolny. Był nim Olek Płatek. Oszczędny w słowach, powiedział o co chodzi i zaznaczył, że ma ambicje, by zapasy były wiodącą sekcją w „Tęczy”. Odpowiedziałem Olkowi, że w naszym klubie każdy ma szansę i on też otrzyma od zarządu kredyt zaufania. Jeśli będą wyniki sportowe, starać się będziemy o zabezpieczenie warunków i środków finansowych dla sekcji. Tak się zaczęło. Talentów nie brakowało i zaczęły się pojawiać sukcesy sportowe”.

Pierwszy trening grupy młodych adeptów zapasów w stylu wolnym odbył się 12 grudnia 1978 r. W grupie chłopców był m.in. Jerzy Nieć, przyszły olimpijczyk Letnich Igrzysk w Seulu.

Jerzy Nieć

Na efekty pracy nie trzeba było długo czekać. W roku 1979 zapaśnicy zajęli kilka czołowych lokat w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży. Z tej grupy 3 zawodników: R. Dąbrowski, J. Walencik i A. Kasperek wystartowało w lipcu, w finałach VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Grudziądzu. Jerzy Walencik wywalczył VII miejsce. W tym samym roku seniorzy zajęli II miejsce w drużynowych mistrzostwach województwa, a R. Dąbrowski stanął na podium jako pierwszy w swojej kategorii wagowej.

W roku 1979 pierwszy sukces odniósł Jerzy Nieć, który wywalczył mistrzostwo województwa młodzików w kategorii wagowej 75 kg. Na tych samych zawodach K. Kowalik zajął II miejsce, w kategorii wagowej 44 kg.

Pod koniec 1979 r. odbył się Bal Sportowca, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu na 10 najlepszych sportowców Kraśnika i 5 wyróżniających się szkoleniowców. J. Walencik zajął VII miejsce w gronie zawodników, A. Płatek V wśród szkoleniowców.

Stoją od lewej: K. Kowalik, Jerzy Walencik, J. Balicki oraz J. Nięć, rok 1979

Na początku 1980 r. kilku młodych zapaśników „Tęczy”: J. Balicki, K. Wilk, J. Walencik, A. Kasperek, K. Kowalik, J. Rostek, St. Kopeć, J. Surowiec i J. Nieć uczestniczyło w obozie kadry spartakiadowej woj. lubelskiego, której trenowanie powierzono J. Godlewskiemu i kraśnickiemu szkoleniowcowi, A. Płatkowi.

W roku 1980 podczas Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży, odbywającej się w Szkole Podstawowej nr 2 w Kraśniku, zapaśnicy LKS zajęli 8 pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wagowych oraz I miejsce drużynowo. Na podium zwycięzców stanęli: Skowroński, Wilk, Walencik, Kasperek, Rostek, Rogowski, Gąbka i Nieć.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zapasy-2.jpg
Leopold Makuch (pierwszy z lewej), dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku,
z młodymi zapaśnikami i ich szkoleniowcem, Aleksandrem Płatkiem,
po turnieju odbywającym się w szkole

W pogoni za dobrymi wynikami nie odstawali również młodzicy, którzy w Mistrzostwach Województwa zdobyli 5 pierwszych miejsc oraz zwyciężyli klubowo. W miarę upływu czasu zawodnicy odnosili sukcesy na zawodach wyższej rangi. W eliminacjach do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Nieć, Walencik i Wilk zakwalifikowali się do finału. W finale VII OSM, odbywającym się w dniach 1-3 maja w Kulach, najwyższą lokatę, VI miejsce w kategorii wagowej 81 kg, wywalczył Nieć. W trakcie turnieju Nadziei Olimpijskich ten sam zapaśnik uzyskał III miejsce i powołanie na obóz Kadry Polski juniorów młodszych. W 1980 r. Nieć i Rostek zostali powołani do reprezentacji Lublina i wzięli udział w międzynarodowych zawodach w Brześciu. Jednym z opiekunów reprezentacji Lubelszczyzny był A. Płatek.

Sekcja zapasów skupiała w 1980 r. 30 zawodników. A. Płatkowi pomagał w szkoleniu J. Surowiec. Z sekcją zaczął społecznie współpracować J. Burcoń (zdjęcie poniżej).

Sukcesy podopiecznych zaowocowały umieszczeniem trenera LKS w grupie 5 najlepszych trenerów-wychowawców młodzieży województwa lubelskiego, w plebiscycie podsumowującym rok 1980, zorganizowanym przez „Kurier Lubelski”.

W 1981 r. Aleksander Płatek ukończył 2-letnie Studium Trenerskie przy AWF w Katowicach, uzyskując dyplom trenera II klasy. W tym samym czasie, po ukończeniu kursu instruktorów w zapasach, Jerzy Burcoń podjął pracę w Szkole Podstawowej w Stróży.

W roku 1981 Jerzego Niecia powołano do kadry Polski juniorów młodszych, z którą przebywał, w dniach 1-14 lutego, na obozie w Trzebnicy. Jeszcze w tym samym roku uczestniczył z kadrą w turniejach na Węgrzech i w Bułgarii. W październiku 1981 r. kraśnicki zapaśnik wygrał Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny juniorów młodszych w Białymstoku.

Zapaśnicy „Tęczy” w roku 1981 wywalczyli osiem tytułów mistrza województwa juniorów młodszych. J. Walencik zdobył na Mistrzostwach Polski srebrny, a M. Król brązowy medal.

W roku 1982 na mistrzostwach województwa juniorzy młodsi uzyskali sześć tytułów mistrza. Jerzy Nieć zdobył złoty medal podczas mistrzostw Polski LZS. Ten sam zawodnik uczestnicząc w Mistrzostwach Polski juniorów wywalczył medal brązowy. Na Drużynowych Mistrzostwach Polski juniorów zespół „Tęczy” był na najniższym stopniu podium.

Sędziuje Jerzy Burcoń, rok 1982

W sukcesy obfitował również rok 1983. Zapaśnicy zdobyli osiem tytułów mistrza województwa, a Jerzy Nieć wywalczył złote medale w kategorii wagowej 90 kilogramów, podczas Mistrzostw Polski juniorów i Mistrzostw Zrzeszenia LZS. Wyniki te zadecydowały o powołaniu do kadry narodowej.

W grudniu 1983 r., w Szkole Podstawowej nr 2, odbył się Ogólnopolski Turniej o Puchar Naczelnika Miasta Kraśnik, zorganizowany z okazji 5. lecia istnienia sekcji zapasów. Drużynowo turniej wygrali zapaśnicy LKS „Tęcza” (zdjęcie poniżej).

Zwycięska drużyna LKS „Tęcza”
Turniej o Puchar Naczelnika Miasta Kraśnik, XII 1983 r.,
naczelnik Zygmunt Kusiak wręcza puchar Z. Zarzyckiemu

Z końcem 1983 roku Jerzy Nieć otrzymał zgodę na przejście do „Stali” Rzeszów. W wywiadzie udzielonym 23 stycznia 1984 r. „Kurierowi Lubelskiemu”, prezes Zygmunt Kusiak, wyjaśniał motywy tej decyzji: „U nas w Tęczy nie miał większych szans rozwoju. Szkoda go było dalej trzymać. Wypłynąć może w dużym ośrodku w otoczeniu silnych rywali, pod okiem trenerów Kadry Narodowej. Jeżeli kiedyś będzie reprezentował barwy kraju na imprezach rangi mistrzostw świata, czy Europy, na igrzyskach olimpijskich, będziemy przecież mieli satysfakcję z tego, że u nas się wychował, wyszedł z Tęczy. Że w jego sukcesach jest cząstka naszego udziału”.

Na temat sukcesów Jerzego Niecia w okresie pobytu w Rzeszowie Jerzy Nieć – olimpijczyk na macie

W 1984 r. w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Poznaniu startowało siedmiu zapaśników z Kraśnika. Srebrny medal zdobył Zbigniew Winnicki, a jego kolega klubowy, Zbigniew Zarzycki, był V.

W czasie Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, odbywającej się w roku 1985 we Wrocławiu, młodzi zapaśnicy „Tęczy” zajęli IV miejsce w kraju, w punktacji drużynowej. Indywidualnie, Zbigniew Zarzycki uzyskał I miejsce, a Zbigniew Winnicki i Mirosław Kędzierski miejsca II. Wszyscy trzej byli w roku 1985 członkami kadry narodowej juniorów. Z. Zarzycki zajął w 1985 r. V miejsce na Mistrzostwach Europy juniorów we Włoszech.

Zbigniew Zarzycki

W 1985 r. odbył się w Kraśniku Ogólnopolski Turniej o Puchar Naczelnika Miasta, w którym uczestniczyła grupa sportowców z Brasov (Rumunia). Pod koniec 1985 r. w treningach sekcji uczestniczyło 40 chłopców.

Podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1986 r., Zbigniew Winnicki zajął I, a Grzegorz Kania III miejsce w swojej kategorii wagowej. W tym samym roku Zbigniew Zarzycki był II na Mistrzostwach Polski juniorów. W roku 1986 zapaśnicy z Kraśnika nie tylko reprezentowali barwy klubowe, ale także Polskę na arenach międzynarodowych. Zbigniew Zarzycki uczestniczył w Mistrzostwach Europy juniorów, jego imiennik Winnicki w Mistrzostwach Świata juniorów młodszych w RFN.

W ogłoszonym, 26 maja 1986 r., przez Polski Związek Zapaśniczy składzie kadry narodowej seniorów na drugie półrocze, w kategorii wagowej 90 kg znalazł się Jerzy Nieć, zawodnik „Stali” Rzeszów. W tym samym komunikacie, jako zawodnicy rezerwowi ujęci zostali Zbigniew Winnicki (kat. 48 kg) oraz Zbigniew Zarzycki i Mirosław Kędzierski (obaj kat. 68 kg).

Wicemistrz Polski juniorów z roku 1985,
mistrz Zrzeszenia LZS z roku 1986, Mirosław Kędzierski

W dniach 25 listopada-3 grudnia 1986 r. ekipa LKS przebywała w Brasov (Rumunia). Od 14 do 19 grudnia trwała rewizyta zapaśników rumuńskich.

W lokalnym plebiscycie sportowym podsumowującym rok 1986, pojawił się mocny akcent zapaśniczy. Zwycięzcą został Zbigniew Zarzycki, za nim uplasowali się: Zbigniew Szczerbik – pływanie, Zbigniew Winnicki – zapasy, Mirosław Kędzierski – zapasy, Mirosław Leszczyński – pływanie, Grzegorz Kania – zapasy, Andrzej Król – zapasy, Magdalena Łukawska – lekkoatletyka, Stanisław Bijak – piłka nożna i Artur Przywara – pływanie. Wśród szkoleniowców wygrał Aleksander Płatek, przed trenerem pływaków Sławomirem Szwedem, opiekunem pingpongistów – Andrzejem Pasiecznym, trenerem la – Zbigniewem Białym oraz szkoleniowcem piłkarzy – Zbigniewem Golde.

Członkowie sekcji z dużym zadowoleniem przyjęli oddanie do eksploatacji, w 1987 r., hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół Technicznych FŁT. Od następnego roku obiekt stał się bazą sportową sekcji zapasów LKS „Tęcza”. Pod koniec roku 1987 w nowym obiekcie odbył się Turniej Nadziei Olimpijskich, z udziałem 110 zawodników z 34 klubów. W tych zawodach najlepiej wypadli: Dariusz Potępa – II w kat. 62 kg, Zbigniew Winnicki – IV w kat. 57 kg i Grzegorz Kania – IV w kat. 74 kg.

Podczas Mistrzostw Polski juniorów w roku 1987, Sylwester Janik zajął II miejsce. W nagrodę za wyniki klub otrzymał od Polskiego Związku Zapaśniczego wyjazd na Międzynarodowy Turniej w Skopje (Jugosławia).

Wyniki podopiecznych A. Płatka zaprocentowały powołaniem Grzegorza Kani, Mirosława Kędzierskiego i Pawła Janika do kadry narodowej juniorów.

W 1987 r. na matach zapaśniczych pokazał się kolejny, wielki talent, Maksymilian Witek. 17 listopada wywalczył III lokatę w kategorii wagowej 38 kg, jako uczestnik turnieju młodzików o Puchar Przewodniczącego Rady Gminnej LZS w Kraśniku.

1 maja 1987 r., od lewej: Mirosław Kędzierski,
Paweł Janik, Sylwester Janik, Waldemar Stec, Dariusz Potępa
Sylwester Janik, srebrny medalista MP juniorów 1987 r.
Członek kadry narodowej juniorów
w roku 1987, Grzegorz Kania

W roku 1988 Paweł Janik zajął III miejsce w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży oraz X na Mistrzostwach Świata juniorów. Dużym sukcesem z tego okresu było zdobycie przez Zbigniewa Winnickiego srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski juniorów. Krajowy championat odbywał się w dniach 25-27 marca w Kraśniku. W zawodach startowało 123 zawodników z 44 klubów.

Kilka tygodni wcześniej odbyła się w Kraśniku inna, duża impreza o zasięgu ogólnopolskim. W dniach 26-28 lutego w hali ZST FŁT przeprowadzono Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS. W imprezie próbowało swoich sił 132 zapaśników, z 24 klubów. Klasyfikację drużynową wygrał LKS „Tęcza” Kraśnik. Indywidualnie swoje kategorie wygrali Zbigniew Winnicki i Grzegorz Kania, drugie miejsca wywalczyli Dariusz Potępa i Sylwester Janik.

W roku 1988 w wykazie kadry juniorów pojawiły się nazwiska Pawła Janika, Zbigniewa Winnickiego, Dariusza Potępy, Sylwestra Janika oraz Stanisława Niedziółki. W tym samym Aleksander Płatek uzyskał tytuł trenera I klasy w Resortowym Centrum Doskonalenia Kadr w Warszawie.

Zbigniew Winnicki

Rok 1988 okazał się najważniejszy w dotychczasowej karierze wychowanka „Tęczy”, Jerzego Niecia. Zdobył tytuł Mistrza Polski seniorów i reprezentował kraj podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

Na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w roku 1989, Stanisław Niedziółka zajął III lokatę. Tenże zawodnik wywalczył IX miejsce na Mistrzostwach Europy juniorów, które odbywały się w Bursie (Turcja). W tym samym okresie młodzicy „Tęczy” zdobyli klubowe mistrzostwo województwa.

9 października 1989 r. Jerzy Nieć zwrócił się do zarządu LKS „Tęcza” z prośbą o umożliwienie reprezentowania barw macierzystego klubu. Powrót utytułowanego zapaśnika nastąpił w 1990 r.

Przełom lat 80. i 90. był trudny dla ludowego klubu i kluczowej wówczas sekcji zapaśniczej. Klub nie mógł udźwignąć oczekiwań sekcji zapasów. Podjęto decyzję o przekazaniu części zawodników do bogatszego, lokalnego klubu, FKS „Stal”. Barwy klubowe zmienili trener Płatek i 15 podopiecznych. Jerzy Burcoń i Andrzej Kasperek objęli funkcje trenerów w ludowym klubie, skupiając się na szkoleniu dzieci i młodzików.

W 1991 roku w Kraśniku odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w zapasach w stylu wolnym. Podczas zawodów Jerzy Nieć po raz czwarty w karierze wywalczył tytuł Mistrza Polski. W krajowym championacie startował jako zawodnik „Tęczy”.

MP w zapasach, hala Z.S. nr 3 w Kraśniku
Robert Płatek i Adam Markiewicz

opracował: Mirosław Sznajder

Zdjęcia i źródło:

  1. „30 lat kraśnickich zapasów 1978-2008”, autor Grażyna Dobromilska

Dodaj komentarz