„Stal” – siatkówka męska lata 60. (1/3)


Końcówka lat 50. dostarczyła kraśnickim kibicom siatkówki męskiej dużo radości. W dniach 14-18 października 1959 r. siatkarze „Stali” uczestniczyli w Andrychowie w turnieju, mającym wyłonić zespoły grające od kolejnego sezonu w II lidze oraz w dalszym etapie rywalizacji o I ligę. O tym, że uczestniczyła w nim „Stal” zadecydowało zdobycie V miejsca w silnej Lidze Międzywojewódzkiej, obejmującej województwo lubelskie, rzeszowskie i kieleckie oraz reorganizacja rozgrywek krajowych. Choć kraśniczanie powrócili na tarczy, to sam udział w turnieju był zaskoczeniem dla wielu kibiców w Kraśniku Fabrycznym.  

szczegóły Stal” – siatkówka męska lata 50

Trójmecz rozgrywany na stadionie „Stali”
w Kraśniku Fabrycznym (zdjęcie z kroniki sekcji p. siatkowej)

Jednym z ostatnich sprawdzianów drużyny przed nowym sezonem 1959/60 był trójmecz w Kraśniku Fabrycznym, „Stal” – „Siarka” Tarnobrzeg – AZS Lublin. Kraśniczanie przegrali oba mecze. W podstawowej szóstce pojawiły się nowe twarze: Henryk Szymański i Zygmunt Flis (nauczyciel matematyki w „Reju” dysponował bardzo silnym zbiciem), którzy wystąpili obok: B. Szymańskiego, Morelewskiego, Małka, Muszyńskiego, Krupki.

Od lewej: R. Krupka, Z. Flis, L. Muszyński, Z. Żaba, A. Morelewski,
Z Malek, T. Kowalczyk, H. Szymański (zdjęcie z kroniki sekcji)

Kolejnym sprawdzianem był mecz rozegrany w Kraśniku Fabrycznym 29 listopada z II ligowym „Motorem” Lublin. Spotkanie wygrali goście 3:2. Przeciwnikami „Stali” w nowym sezonie były drużyny: AZS Lublin (z Jerzym Welczem w składzie), „Siarka” Tarnobrzeg, „Tomasovia” Tomaszów Lub., „Ruch” Skarżysko, „Lechia” Kielce, LZS Kazimierz, „Granit” Pionki, LZS Munina, „Resovia” Rzeszów. Ze względu na reorganizację rozgrywek i toczące się jesienią 1959 roku boje o miejsca w II i I lidze, sezon był rozgrywany nietypowo. Inauguracyjny turniej odbył się dopiero 17 stycznia 1960 r. („Stal” pokonała u siebie „Siarkę 3:1 i takim samym stosunkiem setów przegrała z AZSem). Druga runda rozpoczęła już 1 maja. Trzon zespołu w sezonie 1959/60 tworzyli: Zygmunt Flis, Bogdan Szymański, Leszek Muszyński, Henryk Szymański, Zygmunt Małek, Zbigniew Żaba, Romuald Krupka, Jan Łojek, Andrzej Morelewski, Tomasz Kowalczyk. Siatkarze zajęli ostatecznie IV miejsce w lidze i znów uzyskali prawo gry w turnieju o wejście do II ligi.

Obóz kondycyjno-szkoleniowy w Zakopanem, kwiecień 1960 r. (zdjęcia z kroniki sekcji oraz ze zbiorów prywatnych Zygmunta Małka i Leszka Muszyńskiego)

Siatkarze przygotowując się do walki o II ligę uczestniczyli w turniejach
i rozgrywali sparingi (zdj. fragment kroniki sekcji
Wacław Wójcicki i Romuald Krupka przed budynkiem
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie (zdjęcie z kroniki sekcji)

Turniej o wejście do II odbywał się w Olsztynie. Kraśniczanie rozegrali trzy spotkania, wszystkie przegrane: 14.10.1960 r. 3:1 z „Bałtykiem” Gdynia, 15.10. 3:2 z „Lechią” Kielce, 16.10 3:0 z AZSem Olsztyn. Do II ligi wszedł zespół z Gdyni. Występ w Olsztynie nie należał do udanych. Jak wspominał jeden z zawodników, Henryk Szymański: „W Olsztynie graliśmy w ogromnej hali, był to chyba jakiś obiekt przemysłowy zaadaptowany na cele sportowe. Byliśmy przyzwyczajeni do małej sali przy ZDK, dlatego grało nam się źle, nie czuliśmy się dobrze i nasz występ był słaby”. Siatkarz nie starał się rozgrzeszyć siebie i kolegów, świadczy o tym gra stalowców tuż po powrocie z Olsztyna, w turnieju o Puchar CRZZ, rozgrywanym w Lublinie. W pierwszym meczu, 22.10.1960 r. kraśniczanie pokonali 3:1 II ligową „Avię” Świdnik. Dzień później zaś gładko 3:0 II ligowy „Motor” Lublin. Kraśniczanie grali w składzie: Krupka, Flis, Małek, Żaba, Kowalczyk, Muszyński, H. Szymański, Smętek oraz Tomczyk, który powrócił do zespołu po zakończeniu służby wojskowej. Dzięki tym wygranym „Stal” zakwalifikowała się do turnieju półfinałowego w Kielcach. Tam, 27.10. 3:1 siatkarze pokonali „Metal” Tarnów, 28.10. przegrali 3:0 z II ligową „Koroną” Kraków, 29.10. przegrali 3:1 z imienniczką z Mielca, a 30.10. wygrali 3:1 z II ligową „Bronią” Radom, zajmując ostatecznie III miejsce. Osiągnięty wynik i grę w Kielcach oceniono wysoko (relacja poniżej.

Od lewej stoją: Tomczyk, Janicki, Muszyński, Wójcicki, Flis, Malek i Kowalczyk.
Klęczą od lewej: Krupka, Smętek i H. Szymański
Od lewej: Krupka, Janicki, Flis, Muszyński, Tomczyk, Małek i H. Szymański

W kolejnych tygodniach miały miejsce równie udane występy w turniejach. 1 grudnia 1960 r. kraśniczanie wygrali 3:1z II ligową „Stalą” Stalowa Wola. Było to przetarcie przed turniejem rozgrywanym w dniach 3 i 4 grudnia 1960 r. w Lublinie o Puchar WKKFiT, który został dokończony 11 grudnia. Ponownie pokonali w nim zespoły z II ligi, tym razem „Lubliniankę” i „Avię”. W połowie grudnia, w dniach 17-18, kraśniczanie uczestniczyli w turnieju o Puchar Roztocza. Zespół osłabiony brakiem Zygmunta Flisa, czołowego atakującego, przegrał trzy spotkania, wygrywając tylko dwa, ale za to z zespołami II ligowymi, „Motorem” i „Lublinianką”. Słabszy z pozoru występ to wynik złej organizacji turnieju. Zespół z Kraśnika Fabrycznego sobotnie boje zakończył o 3.30, a jego niedzielni przeciwnicy (w tym gospodarze) o 23. Brak wypoczynku nie pozwolił na lepszą grę. Zespół wystąpił w składzie: Tomczyk, Małek, Krupka, H. Szymański, Janicki, Żaba, Smętek, J. Nosek. Jerzy Janicki był wychowankiem nauczyciela kraśnickiego liceum, Juliana Gozdala. Pod koniec lat 50. grał w piłkę nożną w KS „Tęcza” Kraśnik, rozwiązanym z końcem roku 1959. Był to wszechstronny sportowiec, mógł zostać członkiem zespołów różnych dyscyplin sportu. Wyjątkowo skoczny. W skoku wzwyż stylem przerzutowym regularnie pokonywał tyczkę w okolicach 1,90 cm, (jego rekord to 1,96).

8 stycznia 1961 r. siatkarze „Stali” rozegrali dwa sparingi z II ligową „Lublinianką”, wygrywając 3:1 i 3:2.

Fragment kroniki sekcji

Duża liczba krajowych turniejów rozgrywanych jesienią 1960 roku zadecydowała o tym, że sezon 1960/61 odbywał się tylko w okresie kilku miesięcy roku 1961. Inauguracja występów kraśniczan miała miejsce w dniach 21-22 stycznia 1961 r. w Radomiu, wówczas „Stal” pokonała 3:0 „Krośniankę” Krosno i w tym samy stosunku LZS Munina. Stalowcy rozpoczęli sezon w składzie: Tomczyk, Flis, Muszyński, Janicki, Żaba, Szymański, Małek, Kowalczyk. Za tydzień zespół rozegrał w Świdniku siedmiosetowy sparing z II ligową „Avią”. Wynik 4:3 był korzystny dla gości. Kolejne potyczki ligowe w III lidze stalowcy toczyli z: „Ruchem” Skarżysko, „Lechią” Kielce, „Akademikiem” Radom, „Siarką” Tarnobrzeg, „Resovią” Rzeszów, „Tomasovią”, „Technikiem” Zamość. Sezon zakończył turniej rozgrywany w dniach 24-25 czerwca 1961 r. w Kraśniku Fabrycznym. W drugim dniu kraśniczanie niespodziewanie przegrali z drużyną z Zamościa, zajmując ostatecznie II miejsce w lidze, z taką samą liczbą punktów co przeciwnik, ale gorszym stosunkiem setów. Obydwa zespoły zgromadziły po 14 punktów, zwycięzcy ligi mieli jednak o 6 setów mniej straconych. Do dalszej walki o II ligę przystąpiły: „Technik”, „Stal”, „Tomasovia”, „Lechia” i „Siarka”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie lm61.jpg

Fotorelacja z meczu „Stali” z „Ruchem” Skarżysko (3:0),

rozegranym 2 lutego 1961 r. w Kraśniku Fabrycznym

cd. poniżej
cd. poniżej
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie img_0005-1.jpg
Wyjazd na mecz do Tomaszowa
cd poniżej
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 23.jpg
Podziękowanie po meczu z „Technikiem” Zamość,
od lewej: R, Krupka, Z. Flis L. Muszyński, H. Szymański, T. Tomczyk, J. Janicki,
z tyłu Z. Małek (zdjęcie z archiwum L. Muszyńskiego)
cd. poniżej
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 100_2113.jpg
Zdjęcie a archiwum Leszka Muszyńskiego – relacja poniżej
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie msiarwiatr.jpg

W trakcie przygotowań do turnieju w Myślenicach kraśniczanie wystąpili w trzeciej edycji trzydniowego turnieju o „Puchar Gór Świętokrzyskich”. Wcześniej przez dwa tygodnie trenowali na obozie w Polanicy-Zdrój. W Kielcach stalowcy wypadli bardzo dobrze, zajmując II miejsce za I ligową „Koroną” Kielce. Zespół kraśnicki zasilił w tym czasie Tadeusz Zmorczyński, reprezentant Polski juniorów.

W historii lokalnej siatkówki zawodnicy z Kraśnika Fabrycznego byli najbliżej upragnionego awansu do II ligi, podczas turnieju rozgrywanego w dniach 13-15 października 1961 r. w Myślenicach. Ostatnie dobre wyniki stawiały „Stal” w gronie faworytów. W pierwszym meczu nastąpiło jednak otrzeźwienie. Drużyna z „łożyskowego miasta” przegrała 3:1 z „Dalinem” Myślenice (15:12, 15:11, 10:15, 15:11). Wynik wyrównanego spotkania mógłby być inny, gdyby nie kilka pomyłek sędziego. W kolejnych dwóch meczach przyszły wygrane po 3:1, z „Gwardią Opole (15:10, 15:12, 11:15, 15:8) i „Oleśniczanką” Wrocław (15:5, 15:11, 5:15, 15:10). Awans wywalczyła drużyna z Myślenic, mając o jeden wygrany set więcej niż „Stal” oraz drużyna z Wrocławia, do której zabrakło kraśniczanom 10 małych punktów. Trzon zespołu tworzyli: Leszek Muszyński (kapitan), Tadeusz Tomczyk, Zygmunt Flis, Henryk Szymański, Tadeusz Zmorczyński, Jerzy Janicki, Zygmunt Małek, Jan Nosek. „Życie KFWM” tak skomentowało porażkę z Myślenic: „Siatkarze nie załamali się niepowodzeniem w tegorocznych bojach, w których pech i stronniczość sędziów odebrały im należne miejsce w II lidze”.  

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie myc59blenice.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie myc59bc5823.jpg
Sprawozdanie z turnieju w Myślenicach
zamieszczone w kronice sekcji

Przygotowując się do sezonu 1961/62 kraśniczanie rywalizowali w dniach 16-17 grudnia 1961 r. w turnieju o „Puchar OZPS” (relacja poniżej). Podczas inauguracji rywalizacji w lidze okręgowej, odbywającej się w Lublinie 6 i 7 stycznia 1962 r., kraśniczanie wystąpili w składzie: Jerzy Janicki, Leszek Muszyński, Tadeusz Zmorczyński, Tadeusz Tomczyk, Zygmunt Małek, Józef Oleszko, Romuald Krupka. W kolejnych meczach występowali także Tadeusz Kowalczyk, Tadeusz Nosek, Henryk Dudziński, Janusz Smętek. Dużym zasileniem było przyjście w trakcie sezonu zawodnika „Siarki”, Józefa Wiśniowskiego. O miano najlepszej drużyny III ligi stalowcy rywalizowali z: AZS I b Lublin, „Avią” Świdnik, „Motorem” Lublin, „Tomasovią” Tomaszów Lub., „Technikiem” Zamość, „Lublinianką”, „Stalą” Poniatowa, „Orlętami” Dęblin, LZS Bychawa.

Po pierwszej rundzie sezonu 1961/62 „Stal” zajmowała III miejsce. W drugiej kraśniczanie nie przegrali żadnego meczu i zajmując II miejsce za „Avią” Świdnik, po raz czwarty stanęli przed szansą awansu do wyższej klasy rozgrywek. Na turnieju, jaki odbył się w Radomiu klub reprezentowali: Henryk Dudziński, Jerzy Janicki, Marek Jarzyna, Zygmunt Małek, Leszek Muszyński, Tadeusz Nosek, Józef Oleszko, Tadeusz Tomczyk, Józef Wiśniowski, Henryk Szymański, Wojciech Zięba, Tadeusz Zmorczyński, Marian Rząd.

Przed wyjazdem do Radomia władze klubu zorganizowały czterotygodniowy okres przygotowawczy. Zawodnicy byli w Kudowie oraz trenowali we własnym obiekcie. W fazie przygotowań wicemistrzowie okręgu wzięli udział w silnie obsadzonym turnieju w Kielcach oraz rozegrali po dwa sparingi, z byłym II-ligowym „Technikiem” Zamość oraz „Pronitem” Pionki. W każdej z tych towarzyskich potyczek raz wygrali, a raz zostali pokonani. Przy czym z czterech meczów aż trzy zakończyły się wynikiem 3:2, co świadczyło o poziomie kraśnickiej drużyny zbliżonym do tego, jaki reprezentują zespoły z II-ligowym stażem. „Stal” sparowała także z „Avią” oraz dwukrotnie z reprezentacją Lublina, raz przegrywając po zaciętej walce 3:2 (w ostatnim secie 16:14).

Przygotowania do walki o II ligę w sali ZDK w Kraśniku Fabrycznym

(zdj. z kroniki sekcji siatkówki)

Ćwiczy Tadeusz Nosek
Józef Oleszko
Tadeusz Zmorczyński
Józef Wiśniowski (z lewej) i Józef Oleszko
Leszek Muszyński
Marek Jarzyna

Turniej o wejście do II ligi odbył się w Radomiu, w dniach 17-21 października 1962 r. Stalowcy stanęli naprzeciwko: „Beskidu” Andrychów, „Lechii” Tomaszów Mazowiecki, „Broni” Radom, „Kabla” Ożarów i „Rapidu” Wełnowiec. Awans zapewniły sobie zespoły zdobywające dwa pierwsze miejsca, czyli drużyny z Radomia i Wełnowca. „Stal” wygrała tylko jeden mecz z Ożarowem, który okazał się najsłabszym zespołem. Podczas turnieju przeciwnikiem „Stali” byli m.in. siatkarze „Lechii” Tomaszów Mazowiecki, w barwach której na polu gry pojawiał się utalentowany junior Edward Skorek, późniejsza gwiazda „złotej” drużyny Huberta Wagnera.

cd. poniżej

Brak awansu „Stali” uznano za dużą porażkę, bowiem kraśniczan zaliczano do grona faworytów. Duże nadzieje wzbudziły wyniki w meczach poprzedzających rywalizację. Zespół miał szereg atutów. Tworzyli go zawodnicy wysocy, silni, dobrzy technicznie, dysponujący silnym atakiem i skutecznym blokiem, paru miało silną zagrywkę (szczególnie Tomczyk i Oleszko). Ponadto „Stal” dysponowała wyrównaną drużyną, gracze na tzw. „ławie” byli pełnowartościowymi zmiennikami. Rywalizacja obnażyła jednak kilka mankamentów zespołu. Zasygnalizowano je w kronice sekcji oraz artykule trenera Romualda Krupki, który ukazał się w „Życiu KFWM”: „Zespół jest na „bakier” z odpornością nerwową i gdy przyjdzie do spotkania o bardzo dużą stawkę – zawodzi. Szczególnie jest źle z przyjęciem i rozegraniem piłki”. Członkowie drużyny, Leszek Muszyński, Marek Jarzyna, Zygmunt Małek, Henryk Szymański, wspominając rywalizację w Radomiu, przyczynę słabego występu widzieli w braku świeżości. Krupka krótko przed turniejem był na szkoleniu, na którym poznał nowe metody treningowe. Zastosował je przygotowując zespół do walki o II ligę. Przyniosło to niepożądany efekt. W kronice sekcji znalazło się też kilka opinii obserwatorów turnieju. Sędziowie, panowie Sygut i Grabczyński, oceniając umiejętności kraśniczan mieli stwierdzić: „Zespół technicznie dobrze wyszkolony, posiada jednostki wybijające się – to nie przeciwnicy z wami wygrywają – ty wy przegrywacie”. Trener „Broni” Radom powiedział natomiast: „Co się z wami dzieje, co się stało z zespołem, przecież w ogóle go nie poznaję, skąd ta zmiana?”

„Życie KFWM”
„Życie KFWM”

opracował: Mirosław Sznajder

Drużyna „Stali” po zdobyciu pucharu Wojewódzkiej Federacji Sportu.
Od lewej: H. Dudziński, T. Tomczyk, J. Nosek, T. Nosek, A. Morelewski, J. Janicki,
kierownik sekcji Z. Wrzesiński. L. Muszyński, R. Krupka, H. Szymański, Z. Małek
Siatkarze „Stali” na meczu piłki nożnej w Kraśniku Fabrycznym

Rekonesans siatkarzy „Stali” w Kazimierzu nad Wisłą

w trakcie turnieju rozgrywanego

z tamtejszym LZSem w dniach 11 i 12 czerwca 1960 r. (zdjęcia z kroniki sekcji)

opracował: Mirosław Sznajder

Źródła:

  1. Kronika sekcji piłki siatkowej FKS „Stal”
  2. Archiwalne wydania „Życia FŁT”
  3. Wywiady z zawodnikami: Zygmuntem Małkiem, Leszkiem Muszyńskim i Henrykiem Szymańskim.

Zdjęcia z archiwum Henryka Szymańskiego

Dodaj komentarz