„Stal” siatkówka żeńska lata 70. (1/3)


W połowie 1970 roku drużyna żeńska przystąpiła do kolejnego sezonu w III lidze międzywojewódzkiej, grając obok: „Startu” Radom, „Budowlanych” Radom, MKS Lublin, MKS Radom, „Broni” Radom, LZS Klementowice, „Sygnału” Lublin. Do rywalizacji w sezonie 1970/71 nie przystąpiły zespoły z okręgu rzeszowskiego, gdyż część została zlikwidowana. Siatkarki „Stali” przygotowywały się do rozgrywek na obozie w Wilkasach koło Giżycka. Nie uczestniczyły w nim R. Soja i B. Przewłocka, powołane do kadry młodziczek PZPS, z którą przebywały na obozie w Cetniewie. Te same zawodniczki oraz Maryla Morelewska, były członkiniami kadry spartakiadowej woj. lubelskiego.  

„Życie KFWM”
1-15 listopada 1970 r.

Zespół w sezonie 1970/71 tworzyły: Soja, Krupka, E. Kania, K. Likos, Broda, Martys, Ryniewska, Morelewska, B. Przewłocka, Ziemba, Dydło, Brzychcy, Grzebik, Gorgol, Pachuta.

Trening w sali ZDK, od lewej: Ewa Kania, G. Gorgol, B. Broda, J. Likos i B. Malinowska
„Sztandar Ludu” 14.09.1970 r.
„Życie KFWM” nr 24 1970 r.

Kraśniczanki dobrze zakończyły rok 1970, pokonując w grudniu ponownie, w już rozpoczętej rundzie rewanżowej, dwa razy „Sygnał” Lublin, 3:2 i 3:1, co dawało im IV miejsce w lidze. W tym samym czasie juniorki były na miejscu II. W dniach 17 i 18 stycznia 1971 r. młode kraśniczanki podejmowały na własnym terenie doświadczony zespół MKS Lublin. Drugiego dnia stoczyły pięciosetowy bój. Gazeta fabryczna napisała po meczu: „Przegrana z MKS Lublin nie przynosi ujmy”. W kolejnych dwóch meczach dziewczęta z Kraśnika Fabrycznego wygrały 3:1 i 3:0 z „Orlętami” w Radomiu. Koniec sezonu miał miejsce 28 lutego. W dwumeczu na własnym terenie „Stal” raz przegrała 3:2 i wygrała 3:1 z „Bronią” Radom, ostatecznie zajmując V miejsce w tabeli. 

„Życie KFWM” nr 2, styczeń 1971 r.
Od lewej: Barbara Broda, Romualda Soja, Barbara Przewłocka,
Alicja Malinowska, Maryla Morelewska, Renata Krupka
„Życie KFWM” nr 2, styczeń 1971 r.
„Życie KFWM” 1-15 marca 1971 r.

Po zakończeniu sezonu 1970/71 piękny sukces odniosły młodziczki „Stali”, co zapowiadało dobre lata dla kraśnickiej siatkówki żeńskiej. W dniach 29-30 maja 1971 r. odbył się w Lublinie wojewódzki turniej w tej najniższej kategorii wiekowej, w którym z grona 8 zespołów najlepsze okazały się właśnie kraśniczanki, zdobywając puchar prezesa Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Zdobywczynie trofeum grały w składzie: Grażyna Gorgol, Grażyna Brzychcy, Barbara Wicik, Barbara Grzebyk, Renata Kott, Grażyna Płecha, Grażyna Pachuta, Barbara Malinowska, Jolanta Kania, Jolanta Piotrowska.    

Od lewej: B. Broda, B. Przewłocka, A. Malinowska,
G. Gorgol, A. Malinowska i J. Likos
We wrześniu 1971 karierę sportową zakończyła
była siatkarka „Stali” Wiesława Kidzińska,,
grająca w okresie studiów w II ligowym MKS AZS Lublin
Od lewej: Romualda Soja, Barbara Przewłocka, Krystyna Likos, Alicja Malinowska,
Grażyna Gorgol, Jadwiga Likos, Ewa Kania, Barbara Malinowska, Teresa Kott

W połowie 1971 roku władze sportowe podjęły decyzję o rozwiązaniu ligi międzywojewódzkiej. W jej miejsce utworzono w każdym z województw ligę okręgową. Siatkarki przygotowywały się do sezonu na obozie w Kluczkowicach koło Opola Lubelskiego. Kadrę na sezon 1971/72 tworzyły: Romualda Soja, Renata Krupka, Maryla Morelewska, Krystyna Likos, Grażyna Martys, Barbara Broda, Barbara Przewłocka, Alicja Malinowska, Ewa Kania, Grażyna Gorgol, Grażyna Płecha, Teresa Kott, Barbara Grzebyk, Barbara Wicik. Na początku sezonu odeszła Ewa Kania, która rozpoczęła studia na AWF. Przeciwniczkami w nowej formule rozgrywek były siatkarki: MKS-AZS Lublin I, MKS-AZS Lublin II, „Sygnału” Lublin, LZS Klementowice i LZS Turobin.

W sezonie 1971/72 kraśnicki klub wystawił także drugą drużynę, która przystąpiła do rywalizacji w A klasie ze: „Stalą” Poniatowa, AZS AWF Biała Podlaska. LZS Łęczna, „Sygnałem” Ib Lublin i LZS Radzyń. W klasie juniorek grały natomiast cztery drużyny: MKS Lublin, „Avia”, „Padwa” Zamość i kraśniczanki. 

Mecz „Stal” – LZS Klementowice, 28.11.1971 r.
(zdjęcie: kronika sekcji)
Mecz „Stal” – LZS Klementowice, 28.11.1971 r.
Blokują „Giga” i Maryla (zdjęcie: kronika sekcji)

Rok 1971 siatkarki „Stali” zakończyły na II miejscu, za MKS AZS II. O dużych możliwościach drużyny żeńskiej kraśniccy kibice przekonali się 9 stycznia 1972 r. oglądając zwycięski bój, 3:1 w setach, z MKS AZS Lublin II.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-63.png
9 stycznia 1972 r. zwycięski bój, 3:1 w setach, z MKS AZS Lublin II
Od lewej: Barbara Broda, Grażyna Gorgol, Jadwiga Likos,
Renata Kott, Alicja Malinowska, Krystyna Likos, Iwona Krzęcijewska,
Barbara Malinowska, Barbara Przewłocka, Jolanta Kania
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-64.png
9 stycznia 1972 r. zwycięski bój, 3:1 w setach, z MKS AZS Lublin II
Od lewej: Barbara Malinowska (10), Jadwiga Likos, Jolanta Kania,
Barbara Przewłocka, Bonifacy Michałowski i Barbara Broda
zdjęcie: kronika sekcji
zdjęcie: kronika sekcji
„Sztandar Ludu”

Ostatecznie, bardzo młody zespół z Kraśnika Fabrycznego zajął II miejsce i stanął przed szansą awansu do II ligi ( w II lidze grał zespół MKS AZS Lublin, zwycięzca ligi nie wziął udziału w walce o II ligę). Turniej o wejście odbywał się w dniach 5-9 kwietnia 1972 r. Mecze rozgrywano w hali sportowej przy liceum w Kraśniku Lubelskim, bowiem niewielka salka obok ZDK nie została dopuszczona jako miejsce rozgrywania tego rodzaju turnieju. W fazie grupowej turnieju naprzeciwko kraśniczanek stanęły zespoły AZS Kraków (były II ligowiec) i MKS Hajnówka. Kraśniczanki przegrały z MKS 3:1, z AZS 3:0. Zwycięzca półfinału, akademiczki z Krakowa, w rywalizacji finałowej nie odniósł sukcesu. 

Strona kroniki sekcji

W sezonie 1971/72 doskonale wypadł drugi zespół żeński, który wygrał rywalizację w A klasie, wyprzedzając akademiczki z Białej Podlaskiej. Również I miejsce zajęły juniorki, które jednak z powodu dziwnych zapisów regulaminu rozgrywek nie przystąpiły do dalszych gier wyłaniających mistrza kraju.

Przerwa między sezonami przyniosła wiele radości kibicom siatkówki w Kraśniku Fabrycznym. Gorycz przegranej w walce o II ligę osłodziła wygrana kraśniczanek w turnieju, rozgrywanym 10 i 11 maja 1972 r. w Stoczku Łukowskim. Siatkarki „Stali”, „Anilany” Łódź, „Sygnału” Lublin i „Pogoni” Siedlce rywalizowały o Puchar im. gen. Józefa Dwernickiego. Najbardziej zacięty bój stoczyły dziewczęta z Kraśnika Fabrycznego z łodziankami, pokonując 3:2 drugoligowe zawodniczki. W pozostałych dwóch meczach wygrały po 3:0 i puchar został zabrany do łożyskowego miasta. Zespół kraśnicki wystąpił w składzie: B. Broda, J. Likos, G. Gorgol, G. Płecha, A. Malinowska, J. Kania, B. Kott, G. Wicik, G. Brzychcy. Nagrodę dla najwszechstronniejszej zawodniczki turnieju odebrała G. Gorgol. Wyróżnienie otrzymała także J. Kania, najmłodsza uczestniczka rywalizacji. Młodziczka z Kraśnika była w gronie seniorek trzecia w klasyfikacji najlepiej punktujących zawodniczek.

Turniej był świetnym przetarciem dla kraśnickich młodziczek, dla których najważniejszą imprezą roku 1972 były VI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Zawodniczki „Stali”: J. Kania, B. Malinowska, J. Likos, J. Piotrowska, G. Płecha oraz trener Bonifacy Michałowski, który razem z Jerzym Kędrą poprowadził kadrę Lubelszczyzny na etapie przygotowań do igrzysk, w czerwcu w Białymstoku brały udział w turnieju o puchar przewodniczącego MKKFiT. Reprezentacja Lubelszczyzny zdobyła to trofeum, a kraśniczanki stanowiły trzon zwycięskiej drużyny.        

„Sztandar Ludu”

Siatkarki „Stali”, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku Fabrycznym: Jadwiga Likos, Barbara Malinowska, Jolanta Kania, Grażyna Płecha oraz Jolanta Piotrowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 (placówka funkcjonowała w budynku LO im. M. Reja), a ponadto Jolanta Rycerz, uczennica SP nr 2 w Kraśniku Lubelskim zostały powołane do kadry województwa lubelskiego i wzięły udział w VI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W imprezie rywalizowało 3,5 tysiąca młodych sportowców. Igrzyska otworzył minister Oświaty i Wychowania Jerzy Kuberski, ten moment poprzedziła parada uczestników przed 40-tysięczną publicznością.

Kadra Lubelszczyzny kroczyła w Łodzi od zwycięstwa do zwycięstwa. Wygrane w tym samym stosunku, 2:1 z Łodzią, Koszalinem i Wrocławiem, zapewniły zwycięstwo w turnieju półfinałowym. W finale dziewczęta spotkały się z Warszawą. Mecz miał niespotykaną dramaturgię. Lublinianki gładko wygrały 1. seta. W drugim prowadziły już 8:0, by przegrać 17:15. Równie nieoczekiwany przebiegł miał set 3, rozstrzygający o zdobyciu złotego medalu. Reprezentacja Lubelszczyzny znów wyraźnie prowadziła 11:4, by przegrać seta do 13. We wszystkich spotkaniach najlepszymi zawodniczkami srebrnej drużyny igrzysk były kraśniczanki: Kania, Malinowska i Likos, które po turnieju otrzymały nominacje do kadry Polski młodziczek. W lipcu 1972 r. „Sztandar Ludu” oceniając występ reprezentacji Lubelszczyzny w różnych dyscyplinach sportu, tak napisał o finale siatkarek: „O porażce drużyny lubelskiej zadecydowali sędziowie z Łodzi, którzy wydali wiele mylnych werdyktów, bardzo krzywdzących ambitne lublinianki”. Jedną z najlepszych siatkarek igrzysk została uznana Jolanta Kania, wysoko oceniono także jej koleżanki, Malinowską i Likos.

Strona kroniki sekcji

W sezonie 1972/73 kraśnicki klub znów wystawił do rozgrywek ligowych dwa zespoły seniorek, do ligi okręgowej i A Klasy, ponadto juniorki i młodziczki. W obu drużynach grały: Barbara Przewłocka, Jolanta Kania, Jadwiga Likos, Alicja Malinowska, Grażyna Gorgol, Renata Krupka, Barbara Malinowska, Jolanta Piotrowska, Krystyna Likos, Barbara Wiech, Grażyna Brzychcy, Iwona Krzęcijewska, Alicja Słowik, Barbara Jank, Magda Herman, Urszula Woś, Ewa Podlasińska. W kadrze „Stali” zabrakło Romualdy Soi, która rozpoczęła studia. W okresie przygotowawczym J. Kania i J. Likos uczestniczyły w obozie kadry narodowej, a także razem z G. Gorgol, G. Płechą, B. Malinowską brały udział w obozie kadry spartakiadowej Lubelszczyzny.       

Rozgrzewka prze meczem a sali ZDK
Od lewej: B. Broda i M. Morelewska

W plebiscycie ogłoszonym przez „Życie FŁT”, mającym wyłonić najlepszych sportowców „Stali” roku 1972, o miano to walczyły cztery siatkarki: Jolanta Kania, Barbara Broda, Grażyna Gorgol, Jadwiga Likos. Ostatecznie Jola była II, Barbara VII.

17 grudnia 1972 roku w Lublinie rozegrano turniej o Puchar Prezesa LOPS. Rywalizację wygrały zawodniczki „Stali”.

„Życie KFWM” styczeń 1973 r.

Już w grudniu 1972 r. było wiadomo, że swoje rozgrywki wygrała drużyna młodziczek.

W marcu 1973 r., kiedy było już pewne, że siatkarki „Stali” wygrają rozgrywki ligowe i przystąpią do rywalizacji o II ligę, władze klubu zapewniły zespołowi sprawdzian z silnym przeciwnikiem. Kraśniczanki rozegrały mecz sparingowy z II ligowym „Startem” Lublin. Spotkanie miało wyrównany przebieg, wygrała drużyna występująca w wyższej lidze, 3:1 (15:10, 15:11, 13:15, 15:12).

Zgodnie z przewidywaniami, oba zespoły „Stali” występujące w lidze seniorek dobrze zakończyły sezon 1972/73. Dziewczęta grające w A klasie były drugie, natomiast pierwsza drużyna seniorek wygrała. Piłkarki zrobiły to w sposób imponujący, wygrywając w lidze okręgowej wszystkie 10 spotkań, stosunkiem setów 30:2. Po raz piąty siatkarki z Kraśnika Fabrycznego wywalczyły prawo gry w turniejach eliminacyjnych o wejście do II ligi. Turniej w dniach 16-18 marca odbywał się w Tarnobrzegu. Po przegranych meczach, po 3:0 z Siarką Tarnobrzeg i Spójnią Warszawa szansę zaprzepaściły. Wyróżniającymi się zawodniczkami w naszym zespole były Barbara Malinowska i Grażyna Gorgol. Na wynik turnieju kwalifikacyjnego czekała młodziutka drużyna grająca w A klasie. W przypadku awansu I drużyny, zespół zaplecza mógłby awansować do ligi wyższej. Drugi zespół zgromadził w sezonie 1972/73 28 punktów i wyprzedził „Stal” Poniatową (18 pkt.), „Sygnał” II Lublin, LZS Jabłoń, LZS Turobin, LZS Włodawa, LKS „Sokół” Łęczna, LZS Radzyń. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-67.png
„Życie FŁT” rok 1973

W marcu 1973 r. w Tomaszowie odbyła się wojewódzka spartakiada w siatkówce, w której rywalizowały reprezentacje Lublina, Lubartowa, Tomaszowa, Radzynia, Kraśnika. Najlepsze okazały się kraśniczanki z kompletem zwycięstw. W drużynie, jaką dysponował w turnieju trener B. Michałowski, znalazły się: G. Gorgol. G. Płecha, R. Kott, J. Kania, B. Malinowska, J. Suchora, I. Łyjak, T. Hrabia, M. Herman i J. Likos. Najlepszą zawodniczką turnieju uznano G. Gorgol, a atakującą B. Malinowską.

W podanym na wiosnę składzie kadry spartakiadowej Lubelszczyzny znalazło się 7 kraśniczanek: Grażyna Gorgol, Jadwiga Likos, Jolanta Kania, Barbara Malinowska, Renata Kott, Iwona Krzęcijewska, Grażyna Płecha. Dziewczęta z Kraśnika, wzmocnione zawodniczkami MKS AZS Lublin, w dniach 1-3 czerwca 1973 r. wzięły udział w silnie obsadzonym turnieju półfinałowym III Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, odbywającym się w Krakowie. Trenerami kadry byli Bonifacy Michałowski i Józef Połóg. Ekipa lubelska wypadła w tej rywalizacji poniżej oczekiwań, zajmując III miejsce, za Krakowem i Rzeszowem, wyprzedzając Opole.  

opracował: Mirosław Sznajder

Źródła i zdjęcia:

  1. Archiwalne wydania „Życia KFWM”
  2. Archiwalne wydania „sztandaru Ludu”
  3. Kronika sekcji piłki siatkowej FKS „Stal”
Strona kroniki sekcji
9 stycznia 1972 r. zwycięski bój, 3:1 w setach, z MKS AZS Lublin II
9 stycznia 1972 r. zwycięski bój, 3:1 w setach, z MKS AZS Lublin II
Oczekiwanie na mecz w Lublinie

1 comments

Dodaj komentarz