65. lat żeglarstwa w Kraśniku – Klub Żeglarski „Zjawa”


Powstała w roku 1957 r. harcerska drużyna żeglarska była inicjatywą skierowaną do młodzieży szkolnej. Ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu żeglarskiego w grupie pracowników Kraśnickiej Fabryki Wyrobów Metalowych (od roku 1972 FŁT) i w gronie dawnych członków 11. KŻDH powstał pomysł powołania do życia organizacji umożliwiającej korzystanie ze sprzętu posiadanego przez harcerzy. Ponadto, to samo grono miało zamiar angażować się w rozwój drużyny harcerskiej, w prace przy utrzymaniu sprawności sprzętu i powiększanie lokalnej floty żeglarskiej. 10 maja 1964 r. powstał więc Klub Żeglarski „Zjawa”. W spotkaniu założycielskim uczestniczyło 19 osób. Przedstawicielami drużyny byli: Wojciech Brzechowski, Mirosław Domański, Jan Kasperek, Ryszard Kosmala. Grono osób niezrzeszonych reprezentowali: Włodzimierz Plewik, Grzegorz Hoffman, Ryszard Gebert, Franciszek Pawłowski, Jan Kucharski, Barbara Gil, Janusz Majchrzak, Cezary Janisz, Zdzisław Jop, Jan Malinowski, Jerzy Gronowski, Wacław Zieliński, Eugeniusz Andrzejewski, Kazimierz Paluch, Zbigniew Kubicki. Nazwę klubu zaproponował drużynowy W. Brzechowski. Upamiętniała jacht, którym harcerz-żeglarz Władysław Wagner opłynął świat.

14 listopada 1964 r. odbyło się spotkanie sympatyków żeglowania, osób związanych ze szczepem drużyn harcerskich i KŻ „Zjawa” z: przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kraśniku; prezesem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Żeglarskiego w Lublinie; przedstawicielami organów kierowniczych Kraśnickiej Fabryki Wyrobów Metalowych; przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki; komendantem hufca ZHP w Kraśniku. W trakcie dyskusji podsumowano dotychczasowe dokonania kraśnickich wodniaków i przedstawiono reprezentantom władz szereg postulatów środowiska żeglarskiego. Na spotkaniu wręczono 23 osobom, które z wynikiem pozytywnym ukończyły szkolenie, książeczki żeglarskie. W tej grupie znaleźli się zarówno harcerze, jak i członkowie „Zjawy”.

Właściwa działalność klubu rozpoczęła się po 14 grudnia 1964 r., po Walnym Zebraniu Członków, na którym omówiono sprawy organizacyjne, przyjęto Regulamin Klubu określający cele, zadania i kierunki działania oraz ustalono plan pracy na 1965 r. Regulamin mówił: „Celem Klubu jest propagowanie i popularyzowanie żeglarstwa jako jednej z najpiękniejszych dyscyplin sportowych i form turystyki. Wzbudzanie w społeczeństwie zainteresowania do spraw żeglarstwa i zamiłowania do jego uprawiania”. Ambitne założenia realizowała garstka zapaleńców. Początki cechowała duża płynność członków. W 1964 r. akces zgłosiły 64 osoby, na koniec roku pozostało ich 19. Podobnie w kolejnych latach: 1965 – zapisanych 49, aktywnych 15; 1966 – 41/14. W sprawozdaniu przygotowanym z okazji 20-lecia klubu pojawiła się informacja, że dwudziestoletni staż w KŻ „Zjawa” mają jedynie: Halina Brzechowska i Wojciech Brzechowski, Wacław Zieliński, Mieczysław Konopacki, Jan Kasperek, Franciszek Pawłowski, Ryszard Gebert, Kazimierz Paluch, Jan Biszczanik, Henryk Paluch.

Od początku działalności władze klubu przywiązywały dużą wagę do szkolenia żeglarskiego swoich członków. Na koniec pierwszego okresu sprawozdawczego, „Zjawa” zrzeszała 5 sterników jachtowych i 20 osób legitymujących się stopniem żeglarza.

Rejs członków „Zjawy” rok 1970

Władze klubu w pierwszym okresie działalności „Zjawy” tworzyli:

10.05.1964 – 18.01.1967

przewodniczący – Jop Zdzisław

z-ca przewodniczącego – Brzechowski Wojciech

sekretarz – Zieliński Wacław

skarbnik – Paluch Kazimierz

gospodarz – Malinowski Jan, Majchrzak Janusz

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Janisz Cezary

członkowie -Andrzejewski Eugeniusz, Kasperek Jan

W roku 1969 Kraśnik opuścili drużynowy 11. KŻDH Wojciech Brzechowski i drużynowa 10. KŻDH Halina Brzechowska. Zasłużeni dla kraśnickiego żeglarstwa małżonkowie wyjechali do Rzeszowa, gdzie podjęli pracę,. Tam też pozostali wierni harcerstwu i żeglarstwu. Nadal utrzymywali kontakt ze społecznością wodniacką Kraśnika i byli członkami Klubu Żeglarskiego „Zjawa”. Uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach organizowanych przez drużynę oraz klub, w tym w rejsach jubileuszowych.

25.04.1967 – 21.11.1971

przewodniczący – Gebert Ryszard

z-ca przewodniczącego – Brzechowski Wojciech

sekretarz – Kucharski Jan

skarbnik – Paluch Kazimierz

przewodniczący komisji szkoleniowej – Zieliński Wacław, Posyniak Kazimierz

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Jop Zdzisław

członek – Paluch Henryk

21.11.1971 – 25.11.1973

przewodniczący – Posyniak Kazimierz

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

sekretarz – Kalwasiński Janusz

skarbnik – Kosmala Ryszard

członkowie – Pawłowski Franciszek (propaganda, kronika); Jarosz Andrzej, od 26.10.72 Zieliński Wacław; Konopacki Mieczysław (gospodarz)

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Paluch Kazimierz

członkowie – Zieliński Wacław, Malinowski Jan

15. lecie klubu

W latach 1964-1974 KŻ wspólnie z 11. KŻDH prowadził działalność sportową. W tym okresie kraśnickie załogi startowały w 22 imprezach organizowanych przez Polski Związek Żeglarski i ZHP. Zaczynano od udziału jednej załogi w regatach okręgowych, w klasie Omega, która w 1964 roku niespodziewanie zajęła II miejsce, wyprzedzając rutynowanych zawodników z klubów sportowych. Po tym sukcesie Lubelski Okręg PZŻ zainteresował się kraśnickimi żeglarzami i przydzielił im jedną łódź klasy Cadet, która była jednak dość mocno sfatygowana. W latach 1964-1966 w różnych klasach (Cadet, Omega, Pirat) startowały 22 załogi i 29 zawodników. Największym sukcesem okazało się zajęcie w 1973 r. IV miejsca na Mistrzostwach Polski ZHP we Fromborku, w klasie Cadet.

„Życie FŁT” rok 1964

Główną formą aktywności klubowej była turystyka żeglarska. Szlaki pokonane przez kraśnickich żeglarzy prowadziły przez Wielkie Jeziora Mazurskie, Wisłę, Zalew Soliński. Najwytrawniejsi brali udział w rejsach zatokowych i morskich organizowanych przez ZHP i PZŻ. Z bardziej prestiżowych rejsów pełnomorskich należy wymienić:

– po Wielkich Jeziorach Ameryki i przez Atlantyk („Zawisza Czarny”, 1994 r. – Jan Kasperek i Andrzej Kasperek)

– Pireus-Chersoń-Pireus („Zawisza Czarny” – Wojciech Brzechowski Jan Kasperek, Andrzej Kasperek, Wojciech Zieliński)

– po Adriatyku (rejsy odbywały się w miarę regularnie, brało w nich udział szersze grono klubowiczów)

Jan Kasperek (w środku), rejs przez Atlantyk
Rejs Weteranów rok 1974

W 1974 r. KŻ „Zjawa” obchodził dziesięciolecie działalności. Z tej okazji w „Życiu FŁT” ukazały się publikacje przypominające początki, dokonania oraz współpracę z 11. KŻDH.

„Życie FŁT” rok 1974
„Życie FŁT” rok 1974

„Zjawa” skupiała gorących pasjonatów żeglowania, którzy oprócz tworzenia dla sobie warunków do uprawiania pięknej formy aktywnego wypoczynku, wspierali harcerzy-wodniaków. Przyjęło to różne formy. Przez cały okres działalności KŻ jego członkowie uczestniczyli w remontach jachtów harcerskich. Okres największej aktywności nastąpił po roku 1973, wówczas rozpoczęto budowę jachtów z laminatów poliestrowo-szklanych, typu GIGA. Pierwszy, „Alek”, został zbudowany w 1975 r., kolejne, „Zjawa” i „Rudy” w 1980 r., „Taza” w 1994 r., „Bryza” w 1995 r. W 1995 roku klub został zarejestrowany jako stowarzyszenie, co pozwoliło na samodzielne działanie oraz umożliwiło zawieranie umów maszoperyjnych. Dzięki temu udało się dokończyć budowę jachtów „Taza II” i „Bryza” oraz poddano remontowi kapitalnemu jachty: „Alek”, „Zjawa” i „Rudy”, po blisko dwudziestoletniej, intensywnej eksploatacji.

Remont sprzętu i budowa jachtów z laminatów (zdjęcia z połowy lat 70.)

Flotylla kraśnickich żeglarzy

Władze klubu w kolejnych kadencjach:

25.11.1973 – 9.11.1975

przewodniczący – Kalwasiński Janusz

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego ds. wychowania – Pawłowski Franciszek

sekretarz – Posyniak Kazimierz

skarbnik – Tota Andrzej, od stycznia 1975 Gawrońska Maria

członkowie – Zieliński Wojciech (przewodniczący komisji technicznej); Rubaszko Sławomir (przewodniczący komisji szkoleniowej); Goliszek Janusz (przewodniczący komisji turystyki); Sokół Zygmunt; Piękosz Ryszard, od 7.10.1974 Zieliński Wacław; Gronowski Włodzimierz, od 7.10.1974 Konopacki Mieczysław

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Beszczyński Józef

członkowie – Paluch Henryk, Gebert Ryszard, Kosmala Ryszard do 7.10.1974

9.11.1975 – 11.12.1977

przewodniczący – Pawłowski Franciszek

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

sekretarz – Posyniak Kazimierz

skarbnik – Tota Andrzej

członkowie – Zieliński Wojciech (przewodniczący komisji szkoleniowej); Kasperek Andrzej (przewodniczący komisji turystyki); Goliszek Janusz (przewodniczący komisji technicznej)

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Beszczyński Józef

członkowie – Gebert Ryszard, Zieliński Wacław

W listopadzie 1975 r., w trakcie zebrania sprawozdawczo-wyborczego, członkowie Klubu Żeglarskiego „Zjawa” podsumowali działalność i wybrali nowe władze.

Rok harcerski 1975/76

Klubowicze angażowali się w budowę, a po zmianie miejsca funkcjonowania ośrodka wypoczynkowego dla pracowników FŁT w przenosiny bazy kraśnickich żeglarzy na Mazurach. Jeden z najaktywniejszych członków klubu Franciszek Pawłowski, parokrotnie organizował zawody strzeleckie dla harcerzy. Strzelectwo stało się jego drugą, wielką pasją, którą starał się zaszczepić również młodych wodniaków. W ciągu pierwszych 40 lat działalności Klub Żeglarski „Zjawa” na 19 kursach wyszkolił ponad 350 żeglarzy i 50 sterników jachtowych. Dzięki organizowanym wspólnie z Polskim Związkiem Motorowodnym kursom ponad 30 kraśniczan zdobyło patent sternika motorowodnego.

W 1977 r. kraśniccy wodniacy obchodzili jubileusz 20-lecia 11. Kraśnickiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej. Z tej okazji najstarsi kraśniccy żeglarze, członkowie Koła Przyjaciół Harcerstwa i Klubu Żeglarskiego „Zjawa” (11 osób), w dniach 10.08-30.08. pod komendą Franciszka Pawłowskiego płynęli po Wielkich Jeziorach Mazurskich (330 km).

Rejsy członków KZ „Zjawa” lata 1976 i 1977

11.12.1977 – 17.04.1983

przewodniczący – Pawłowski Franciszek

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

sekretarz – Zieliński Wojciech

skarbnik – Tota Andrzej

członkowie – Posyniak Kazimierz (przewodniczący komisji szkoleniowej); Kasperek Andrzej (przewodniczący komisji turystyki); Goliszek Janusz (przewodniczący komisji technicznej)

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Beszczyński Józef

członek – Knyś Stanisław

17.04.1983 – 23.03.1986

przewodniczący – Pawłowski Franciszek

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego – Zieliński Wojciech

sekretarz – Daniel Bohdan

skarbnik – Tota Andrzej, od listopada 1984 Sieczyński Ryszard

członkowie – Konopacki Mieczysław (przewodniczący komisji technicznej); Goliszek Janusz (przewodniczący komisji szkoleniowej); Kasperek Andrzej (przewodniczący komisji turystyki)

komisja rewizyjna:

przewodniczący Beszczyński Józef do maja 1984, od maja 1984 Knyś Stanisław

członkowie Kucharski Jan, Sieczyński Ryszard od maja 1984 do listopada 1984

23.03.1986 – 26.02.1989

przewodniczący – Zieliński Wojciech

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego – Pawłowski Franciszek

sekretarz – Kucharski Jan

skarbnik – Sieczyński Ryszard

członkowie – Konopacki Mieczysław (przewodniczący komisji technicznej); Kasperek Andrzej

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Knyś Stanisław

członkowie – Plichta Wojciech, Pietrzyk Waldemar

26.02.1989 – 17.01.1993

przewodniczący – Zieliński Wojciech

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego – Pawłowski Franciszek

sekretarz – Józefowski Jerzy

skarbnik – Sieczyński Ryszard

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Knyś Stanisław

członkowie – Biszczanik Jan, Zieliński Wacław

17.01.1993 – 3.03.1996

przewodniczący – Józefowski Jerzy

z-ca przewodniczącego – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego – Kosmala Ryszard

sekretarz – Rubaszko Sławomir

skarbnik – Machnikowski Ryszard

członek – Mazurkiewicz Andrzej

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Knyś Stanisław

członkowie – Zieliński Wojciech, Sieczyński Ryszard

03.03.1996 – 28.03.1999

przewodniczący – Kasperek Jan

z-ca przewodniczącego – Pawłowski Franciszek

z-ca przewodniczącego – Kosmala Ryszard

sekretarz – Rubaszko Sławomir

skarbnik – Szubstarski Lech

członek – Kasperek Andrzej

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Knyś Stanisław

członkowie – Zieliński Wojciech, Sieczyński Ryszard

23.03.1999 – 24.03.2002

przewodniczący – Kasperek Jan

sekretarz – Rubaszko Sławomir

z-ca przewodniczącego ds. technicznych – Koślak Józef

skarbnik – Szubstarski Lech

członek – Oględziński Jacek

komisja rewizyjna:

przewodniczący – Knyś Stanisław

członkowie – Zieliński Wojciech, Sieczyński Ryszard

W roku 2005 funkcję przewodniczącego objął Wojciech Zieliński, który stery kierowania „Zjawą” przekazał w marcu 2011 r. Waldemarowi Grycie. We władzach znalazły się osoby, które od dekad angażowały się w organizację życia klubu.

30. lecie KŻ „Zjawa”

Waldemar Gryta i Sławomir Rubaszko przy budowie s/y „Bryza” (1994 r.)
„Bryza” wyrusza na Mazury (1995 r.)
Spotkanie członków KŻ „Zjawa”
okolicznościowa koperta

35. lecie Klubu w Kawiarni „Dąbrówka”

Od lewej: Grzegorz Juda, Stanisław Knyś, Wojciech Brzechowski

Sprowadzenie prochów generała Zaruskiego – Rzeszów, 27.09.97 r.

Rejs zorganizowany przez członków KŻ „Zjawa” z okazji 40. lecia 11. KŻDH

Historia żeglarstwa w Kraśniku pokazała trafność decyzji o powołaniu do życia Klubu Żeglarskiego „Zjawa”. Szczep harcerskich drużyn żeglarskich funkcjonował w koegzystencji z nim. 11. KŻDH zaprzestała działalności pod koniec ub. wieku. Dłuższa okazała się historia klubu, który nadal istnieje. Jego działalność ogranicza się jednak głównie do organizacji wspólnych rejsów grona zaprzyjaźnionych kraśnickich żeglarzy. Na to, że losy żeglarstwa w Kraśniku tak się potoczyły złożyło się kilka czynników. Polska ma za sobą duże zmiany polityczne i gospodarcze, z czym wiąże się odmienne spojrzenie na życie i zmiana zainteresowań młodych ludzi. Klub zaś skupiał głównie byłych instruktorów drużyn harcerskich, osoby z mocniej, używając języka żeglarskiego, zakotwiczoną miłością do żeglarstwa, która przetrwała dłużej. Niemniej, „Zjawa” także ulega upływowi czasu i na kartach jej historii nie uda się już zapisać zbyt wielu wydarzeń.

Pod patronatem klubu organizowano jubileusze 11 KŻDH, a także rejsy dawnych harcerzy po jeziorach mazurskich (zdjęcia wyżej i galerie poniżej).

Rejs 50. lecia 11. KŻDH zorganizowany przez KŻ „Zjawa”

Lista członków KŻ „Zjawa” sporządzona z okazji 40. lecia klubu

opracował: Mirosław Sznajder

Źródła i zdjęcia

  1. Archiwum 11. KŻDH
  2. Archiwalne wydania „Życia FŁT”
  3. „Pod Harcerską Banderą” – wydawnictwo Klubu Żeglarskiego „Zjawa” w Kraśniku

Spotkanie z Dh. W. Bublewskim – Rzeszów czerwiec 1996 r.

Witold Bublewski (1904–2007), Honorowy Komandor ZHP, porucznik AK, kapitan Marynarki Wojennej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, twórca harcerskiego wychowania wodnego.

Mazury 2000

Mazury 2002

Chorwacja 2006

Dodaj komentarz