Piłkarze zasłużeni dla Kraśnika Fabrycznego (dz. Fabrycznej Kraśnika)


Piłkarze zasłużeni dla Kraśnika Fabrycznego

(od 1975 r. dz. Fabryczna Kraśnika)

Fabryczny Klub Sportowy „Stal” Kraśnik powstał w 1948 roku. Podwaliny pod działalność sportową, wówczas jeszcze w przyfabrycznej dzielnicy (od 1 stycznia 1954 roku Kraśnik Fabryczny), dało Koło Sportowe „Metal”, skupiające wyłącznie pasjonatów piłki nożnej. Na jego bazie powołano w 1951 r. Koło Sportowe „Stal”, które w lutym 1957 roku uzyskało osobowość prawną jako Robotniczy Klub Sportowy „Stal”. W bardzo bogatej, 75. letniej historii, w strukturze klubu funkcjonowało kilkanaście sekcji. Klub wychował wielu wybitnych sportowców, wywodzących się z rodzin zamieszkujących w Kraśniku Fabrycznym. Żółto-niebieskie barwy reprezentowało też liczne grono piłkarzy, którzy przyjeżdżali zasilić szeregi silnej, III ligowej drużyny „Stali”. Zasłużonymi piłkarzami, którzy rozsławiali miasto grając w Kraśniku, a także w innych klubach, po wyjeździe z łożyskowego grodu, byli /wręczenie medali nastąpi 22 marca o godzinie 17.00 w CKiP/:

Stanisław Pawłowski

Legendarny napastnik, uznany w plebiscycie „Nowin Kraśnickich” za najlepszego sportowca 50. lecia „Stali”. Występy „Pawła” w kilkunastu sezonach, piękne akcje jakie inicjował i bramki jakie zdobywał, zadecydowały o upamiętnieniu jego nazwiska w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu.

czytaj: Stanisław Pawłowski – najlepszy sportowiec „Stali”

Mecz „Stal” Kraśnik – „Odra” Opole (I liga)
Od lewej: R.Łysanowicz, J. Walczak, S. Pawłowski

Ryszard Łysanowicz

W latach 60. podpora defensywy. W zespole z lat 60., który w 1962 roku doszedł do 1/8 PP, cieszył się ogromnym autorytetem. To z nim trenerzy często konsultowali skład, w jakim „Stal” wybiegnie na boisko, dlatego przez kilka sezonów pełnił rolę kapitana.

czytaj: Ryszard Łysanowicz – człowiek z pasją

Zespół grający w Bytomiu, od lewej: trener W. Lemiszko, Józef Maziarczyk,
Bronisław Wolicki, Mieczysław Ekner, Sylwester Dydliński,
Hubert Koper, Antoni Zontek, Jan Błaszkiewicz,
Stanisław Pawłowski. Klęczą od lewej: Marian Kozerski,
Berthold Moritz, Michał Maleńki, Ryszard Łysanowicz
Bohaterowie meczu w Bytomiu, od lewej: B. Moritz, S. Pawłowski, R. Łysanowicz

Jan Błaszkiewicz

Bramkarz, wieloletnia podpora zespołu, który w 1961 r. był bliski awansu do II ligi (obecnie I liga), a rok później doszedł do 1/8 Pucharu Polski.

czytaj: Ludzie kraśnickiego sportu – Jan Błaszkiewicz

Zespół „Stali” przyjmuje gratulacje po zajęciu mistrza jesieni w 1960 r.,
w czarnym stroju bramkarz J. Błaszkiewicz

Berthold Moritz

Uczestnik PP w 1962 roku, filar drużyny, którą największe w kraju gazety okrzyknęły „czarnym koniem” rozgrywek o puchar. W 1963 roku w pierwszym plebiscycie „Kuriera Lubelskiego”, wyłaniającym 10 Najlepszych Sportowców Lubelszczyzny, zajął wysokie V miejsce. 

czytaj: Bertold Moritz – legendarny pomocnik „Stali”

Marian Kozerski

Napastnik. Obok Pawłowskiego, Łysanowicza, Moritza, Błaszkiewicza bohater z roku 1962, uczestniczył w pięknej batalii „Stali” o PP. Grającego w Kraśniku zawodnika powoływano do kadry Polski, juniorów i młodzieżowej. Po wyjeździe grał w imienniczce z Rzeszowa, rywalizującej w najwyższej klasie rozgrywek. Kilkakrotnie był wtedy powołany do kadry narodowej seniorów.

czytaj: Marian Kozerski – legendarny napastnik „Stali”

„Stal”, stoją od lewej: Paszkowski, Łysanowicz, Maziarczyk, Ekner, Maleńki,
siedzą od lewej: Moritz, Kozerski, Pawłowski, Błaszkiewicz, Drabik, Jaworski
„Stal” Kraśnik, od prawej: Łysanowicz, Madeja, Pawłowski, Rudak, Wolicki,
Piątek, Drabik, Dworzecki, Trześniewski, Balon, Kozerski

Ryszard Dworzecki

Wychowanek „Stali”, przez lata czołowy zawodnik napadu w województwie. Jego atutem była doskonała technika. Po wyjeździe z Kraśnika gwiazda w szeregach znanych piłkarskich marek z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Przez dwa sezony występował w imienniczce z Mielca, u boku Laty i Kasperczaka.

czytaj: Ryszard Dworzecki – czołowy napastnik Lubelszczyzny

Od lewej: Łysanowicz, Madeja. Moritz, Piątek, Paszkowski, Adamski, Jaworski,
Pawłowski, Drabik, Dymek, Dworzecki
Zdjęcie zrobiono podczas meczu oldbojów STALI Kraśnik z Orłami Kazimierza Górskiego,
rozegranego w dniu 21 czerwca 2001 roku
z okazji jubileuszu 50. lecia istnienia kraśnickiego klubu.
Zawodnicy stojący z tyłu to, od lewej: Bogusław Oblewski, Ryszard Dworzecki,
Marek Leśniewski i Ryszard Brzychcy. (autor M. Sznajder)

Wiesław Pop

Prawy obrońca. Oprócz dużych umiejętności piłkarskich wyróżniała go ogromna waleczność. Grał w „Stali” na przełomie lat 60. i 70., w zespole rywalizującym w bardzo silnej III lidze centralnej. Po wyjeździe z Kraśnika występował na trzecim i drugim poziomie rozgrywek krajowych, w zespołach z Podkarpacia, „Karpatach” Krosno, imienniczce z Rzeszowa oraz tamtejszej Resovii, będąc w tych klubach silnym punktem linii obrony. W sezonie 1974/75 zdobył Puchar Polski w barwach rzeszowskiej „Stali” i jesienią 1975 roku miał zaszczyt grać w Pucharze Zdobywców Pucharów. Po tym sezonie „Stal” awansowała do I ligi,

czytaj: Piłkarskie rodziny – Popowie

Stoją od lewej: Henryk Mularski, Ginter Adamski, Jerzy Pulikowski,
Henryk Anders, Wiesław Pop, Henryk Baluch;
klęczą od lewej: Julian Burakiewicz,
Stanisław Pawłowski, Jan Błaszkiewicz, Leszek Wyrwa
Siedzą od lewej: S. Pawłowski, W. Pop, M. Leśniewski, H. Baluch

Janusz Zaprawa

Bramkarz, mający za sobą w wieku juniora, jako zawodnik „Startu” Krasnystaw, powołanie do reprezentacji Polski juniorów. W barwach „Stali” występował pod koniec lat 60. i w 70., w zespołach uznawanych za najsilniejsze w historii kraśnickiego klubu, rywalizujących w III lidze centralnej, a od 1973 w międzywojewódzkiej i wojewódzkiej. Golkiperem w kadrze pierwszej drużyny pozostawał nieprzerwanie przez 10 lat.

Stoją od lewej: Tadeusz Badura i Czesław Marczakowski – członkowie zarządu sekcji, Piotr Goławski – kierownik drużyny, Henryk Baluch, Jerzy Pulikowski, Zbigniew Kaczan, Marian Szymczyk – trener, Henryk Mularski, Marek Leśniewski, Stanisław Pawłowski. Klęczą od lewej: Wiesław Pop, Ginter Adamski, Janusz Zaprawa, Henryk Anders, Jan Mazurek. Na zdjęciu nie ma Leszka Wyrwy i i Sławomira Markowskiego,
którzy zostali zmieni w trakcie spotkania
Puchar trafia w ręce Gintera Adamskiego, z lewej bramkarz Janusz Zaprawa

Jerzy Krysteli

Bramkarz, który po udanym okresie gry w III ligowej „Stali” przeszedł do Granatu Skarżysko, a po roku do „Radomiaka”, gdzie grał w II lidze, stanowiąc silny punkt zespołu. Po latach występów na drugim poziomie rozgrywek krajowych wyemigrował do USA, gdzie przez długie lata pozostawał aktywny sportowo i osiągał duże sukcesy reprezentując zespoły polonijne.   

czytaj: Jerzy Krysteli – nieprzerwana kariera sportowa

Kazimierz Górski w trakcie pobytu w USA
chętnie oglądał mecze zespołów polonijnych
(zdjęcie z archiwum Jerzego Krysteli)

Jerzy Pulikowski (junior)

Napastnik. Karierę w silnym III ligowym zespole „Stali” rozpoczął jako junior. Przez parę sezonów zachwycał kraśnickich kibiców pięknymi bramkami i był przez nich kochany za przebojowość. Skuteczny napastnik został z Kraśnika „zabrany” do II ligowego „Motoru”. W Lublinie także podziwiany za dużą skuteczność strzelecką. Karierę kontynuował w warszawskiej „Gwardii”, grając z nią w II i I lidze,      

czytaj: Piłkarskie rodziny – Pulikowscy

Juniorzy „Stali”, czwarty od lewej Jerzy Pulikowski
Pożegnanie L. Madei, trzeci od lewej J. Pulikowski

Zbigniew Golda

Napastnik. W kadrze III ligowej „Stali” znalazł się jako 16 latek. W 1969 r. uczestniczył z reprezentacją województwa w turnieju w Viareggio (Włochy, Toskania) – największym młodzieżowym turnieju piłkarskim na świecie. Przez wiele lat filar napadu „Stali”. W sezonie 1970/71 przebywał w Mielcu, gdzie grał w zespole tamtejszej „Stali” m.in. z Grzegorzem Lato i Henrykiem Kasperczakiem. Sprawy rodzinne zadecydowały, że zrezygnował z wielkiej kariery, powrócił do rodzinnego miasta i swoją grą czarował kraśniczan.  

czytaj: Ludzie sportu – Zbigniew Golda

Na zdjęciu od lewej (twarze widoczne): Zbigniew Golda,
Pawłowski, Łada, Leśniewski, Zaprawa, Koślak
(zdj, z archiwum J. Zaprawy)
FKS „Stal” Mielec, rok 1971,
stoją od lewej: trener A. Gajewski, W. Wilk, E. Stój, H. Kasperczak,
M. Kosiński, E. Hanzel, Z. Kukla (bramkarz), R. Sekulski, K. Rzeźny, A. Popowicz,
Paluch, E. Maleńki, M. Stola, K. Jędryka II trener,
klęczą do lewej: Wiącek, W. Karaś, R. Rachwał, W. Gąsior, J. Korpanty.
Grzegorz Lato i Zbigniew Golda (zdj. z archiwum rodziny Golda)

Marek Leśniewski

Pomocnik. Dyrygent gry w środku pola. Szczupły, zwrotny posiadał doskonałą technikę, miał świetny przegląd sytuacji na boisku. Był ogromnym piłkarskim talentem, jako trampkarz trenował już z juniorami, a jako 16 latek zadebiutował w III lidze centralnej. Z kolegami ze swojego rocznika zdobył w 1972 roku tytuł wicemistrza Polski juniorów. Kilka tygodni wcześniej grał w kadrze narodowej juniorów, która odniosła jeden z największych sukcesów w polskiej piłce nożnej. Reprezentacja Polski wywalczyła w maju brązowy medal w imprezie uznawanej za ME juniorów. W zespole najlepiej wypadli dwaj gracze z Lubelszczyzny, kraśniczanin i Władysław Żmuda z „Motoru”, późniejsza gwiazda kadry K. Górskiego. O Leśniewskiego zaczęły zabiegać kluby z wyższych lig. Zły wybór spowodował, że jego talent nie rozwinął się tak, jak prognozowano. W najlepszych latach kariery grał w II lidze, w białostockiej „Jagiellonii”.

czytaj: Piłkarskie rodziny – Leśniewscy

Wicemistrzowie Polski juniorów, stoją od lewej: Jerzy Gorgol,
Waldemar Sawicki, Jerzy Wolicki, Andrzej Pop,
Marian Miazga, Waldemar Piekarski, trener Ryszard Łysanowicz.
Klęczą od lewej: Włodzimierz Dymitrak, Wiesław Komorowski,
Zbigniew Kasperek, Józef Koślak i Marek Leśniewski

Andrzej Pop

Cechowała go szybkość i zwinność, a przede wszystkim ogromna intuicja, dlatego był napastnikiem bramkostrzelnym. Największym sukcesem Andrzeja Popa w barwach „Stali” Kraśnik było zdobycie srebrnego medalu mistrzostw Polski juniorów, w 1972 r. Przez kilka kolejnych sezonów reprezentował barwy „Stali” i był uznawany za czołowego zawodnika „na trzecim froncie”. W każdym sezonie strzelał dużo bramek. Po awansie „Motoru” Lublina do II ligi zasilił drużynę stolicy województwa. Przez kilka sezonów był jej liderem. Andrzej Pop dwukrotnie awansował z drużyną z „Koziego Grodu” do I ligi.

czytaj: Piłkarskie rodziny – Popowie

Wicemistrzowie Polski juniorów tuż po wręczeniu nagród. Od lewej stoją: Jerzy Walczak (trener), Grzegorz Kopeć, Kazimierz Kulczyński, Jerzy Wolicki, Andrzej Pop, Jerzy Gorgol, Dariusz Romanowicz, Marek Leśniewski, Witold Mazurek, Marian Atelman, Piotr Goławski (kierownik drużyny), Marian Miazga. Drugi rząd (od lewej): Zbigniew Kasperek, Waldemar Piekarski, Janusz Ordzewiały, Waldemar Sawicki, Józef Koślak, Wiesław Komorowski, Bogdan Dworzecki, Włodzimierz Dymitrak
Andrzej Pop podrzucany przez kibiców w geście radości
po awansie do I ligi (źródło: Dziennik Wschodni, fot. Jacek Mirosław)

Jacek Bąska

Środkowy obrońca „Stali”, do czego predysponowała go masywna budowa, a zarazem duża zwrotność. W trzecioligowej kraśnickiej obronie stanowił ścianę trudną do pokonania. Z jego umiejętności skorzystała II i III ligowym BKS Bielsko Biała, której linią obrony dyrygował przez wiele lat. Karierę zakończył w „Odrze” Opole.      

Stoją (od lewej): Cz. Marczakowski (kierownik drużyny),
E. Źróbek, R. Brzychcy, J. Bąska, H. Anders,
J. Mazurek, W. Dydo, Wiktor Brol (trener), J. Szymańczak,
L. Tomiło. J. Zaprawa. Siedzą (od lewej): Z. Filipczuk,
M. Miazga, R. Radomski, A. Pop, Z. Golda, J. Szmerło i J. Burakiewicz
Siedzą – trzeci od prawej Jacek Bąska

Bogusław Oblewski

Wieloletni dyrygent gry trzecioligowej „Stali”, z którą w sezonie 1975/76 był bliski awansu do II ligi. Po wyjeździe z Kraśnika grał w „Legii” Warszawa (zdobył z nią PP), „Lechu Poznań”, z którym zdobył dwukrotnie puchar krajowy i tyle samo MP, a ponadto w „Lechii” Gdańsk. Potem grał w Szwecji i ponownie w Polsce, w „Stomilu” Olsztyn. Jest jednym z najdłużej grających zawodników, występujących w najwyższej klasie rozgrywek, w sumie ok. 230 razy. Jego sukcesy zapewniły mu upamiętnienie w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu.   

czytaj:   Bogusław Oblewski. Dwie dekady na szczycie rozgrywek.

Zdjęcie zrobione podczas meczu oldbojów „Stali” Kraśnik
z „Orłami Kazimierza Górskiego”,
z lewej Zbigniew Golda, w środku Bogusław Oblewski (autor M. Sznajder)
Bogusław Oblewski (siedzi trzeci z lewej) w składzie „Legii” Warszawa źródło

Janusz Małek

Jeden z najdłużej grających w Polsce piłkarzy, występujących w zespołach rywalizujących w rozgrywkach krajowych. W trakcie blisko 30 lat gry, defensor przez trzy lata występował w najwyższej klasie rozgrywek w poznańskim „Lechu”, z którym zdobył MP i dwukrotnie PP. Po czym przez dekadę grał w II ligowej Polonii  Bytom, z którą awansował do ekstraklasy.     

Mistrz Polski „Lech” Poznań (trzeci z prawej B. Oblewski),
czwarty od lewej Janusz Małek źródło
Drugi od lewej stoi Janusz Malek, klęczą – czwarty od prawej Mirosław Puźniak

Mirosław Puźniak

Napastnik występujący w fabrycznym klubie pod koniec lat 70. Jego atutem były doskonały drybling i umiejętność wypracowani sobie dogodnej pozycji strzeleckiej. W każdym sezonie występów w barwach „Stali” zdobywał wiele bramek. Karierę kontynuował na drugim poziomie rozgrywek, w radomskiej „Broni”.

Kleczą, pierwszy od prawej M. Puźniak,
stoją, trzeci od prawej Waldemar Drozd
Stoją (od lewej): Mirosław Puźniak, Wacław Dworzecki, Janusz Małek,
Ryszard Brzychcy, kierownik sekcji Piotr Maziarz, Stanisław Gajewski,
Wiesław Dydo, Adam Gil.
Siedzą (od lewej): Andrzej Chabior, Marek Moskal, Jerzy Wolicki,
Zbigniew Świderek, Zbigniew Golda, Mieczysław Cichecki,
Jan Woźniak, Franciszek Rzepecki

 Waldemar Drozd

Wychowanek „Stali”. Piękne bramki strzelał dla kraśnickiej publiczności, w Dębicy grając w II ligowym „Iglopolu” oraz jako piłkarz świdnickiej „Avii”, występując z nią w III i II lidze. Masywnie zbudowany, będąc w polu karnym doskonale panował nad piłką, zastawiał dostęp do niej obrońcom, uniemożliwiając jej stratę. Dzięki jego nieprzeciętnym umiejętnościom „Stal” po sezonie 1984/85, po siedmiu latach, powróciła do III ligi. Napastnik strzelił w tym sezonie 26 goli.    

Od lewej Górniak, Romanowski, Jastrzębski, Gil, D. Kołosiński,
Matysiak. Drozd, Dydo, Puźniak

Krzysztof Kołosiński

Wychowanek „Stali”, z FKS związany przez 25 lat, z przerwą na odbycie służby wojskowej. Golkiper jest zawodnikiem najdłużej broniącym dostępu do kraśnickiej bramki w 75. letniej historii klubu. Na tej pozycji w zespole seniorów występował przez blisko 20 lat, rozpoczynając piękną karierę jako 16. latek. Do historii klubu, jak również polskiej piłki nożnej, przeszedł także za sprawą wyczynu w sezonie 1984/85, po którym „Stal” powróciła do III ligi. W rundzie rewanżowej Krzysztof Kołosiński zachował czyste konto przez 1156 minut, a w całym sezonie został pokonany jedynie 9 razy.      

Zbigniew Świętek

Szeregi „Stali” zasilił w połowie lat 80., przychodząc z „Sanny” Zaklików. Jednak to w Kraśniku, pod okiem szkoleniowców „Stali”, rozwinął talent, co zaowocowało pozyskaniem piłkarza przez grającą w ekstraklasie „Wisłę” Kraków. Koszulkę z białą gwiazdą zakładał przez cztery sezony, po czym przez kilkanaście grał na boiskach Belgii, w tym także w najwyższej klasie rozgrywek broniąc barw KV Oostende.           

U góry, od lewej: W. Stopa, M. Rakuś, D. Kołosiński
poniżej, od lewej: W. Drozd, Z. Świętek, D. Jastrzębski
Kadra Wisły 1990/199, górny rząd od lewej: Jacek Bobrowicz, Marcin Jałocha, Grzegorz Lewandowski, Jarosław Giszka, Zenon Małek, Zdzisław Janik dolny rząd od lewej: Krzysztof Szczurek, Zbigniew Świętek, Mateusz Jelonek, Tomasz Dziubiński, Dariusz Wójtowicz

Włodzimierz Bartoś

Filar obrony „Stali” pod koniec lat 80. Kraśnicki klub opuścił w 1992 r. dla gry w „Avii” Świdnik, której barwy bronił  przez siedem sezonów na poziomie II ligi. Bogatą karierę kończył ponownie występując w „Stali”.   

II ligowa drużyna „Avii”, rząd z tyłu, pierwszy od prawej W, Bartoś (źródło)

Marcel Kotwica

Wychowanek MUKS Kraśnik, klubu uczniowskiego powstałego przy Szkole Podstawowej nr 5, szkolącego młodych piłkarzy i przez lata zasilającego „Stal” profesjonalnie przygotowanymi do gry zawodnikami. Marcel Kotwica wyjechał z Kraśnika jako junior, kontynuując szkolenie w SMS w Łodzi. Już jako ukształtowany zawodnik przez kilkanaście lat występował na boiskach III, II i I ligowych. W szczytowym okresie kariery grał w znanych piłkarskich markach, „Puszczy” Niepołomice i „Stali” Rzeszów.      

źródło

Rafał Król

Wychowanek MUKS, dzielący swoją karierę między „Stal” i lubelski „Motor”. W czerwcu 2023 roku drużyna z „Koziego Grodu”, po wielu latach, wróciła na drugi szczebel rozgrywek krajowych, a wyróżniającym się piłkarzem, budowniczym tego sukcesu był Rafał Król. Lubelskie media mówiły wówczas o nim „Lider na boisku i poza nim. Prawdziwy kapitan”.

Damian Szymański

Najsłynniejszy wychowanek MUKS, mający przetarcie na drodze do pięknej kariery w „Stali”. Debiut w koszulce z orłem na piersi miał w 2014 roku, w reprezentacji U21. W drużynie seniorskiej wystąpił blisko 20 razy. Grał w kilku czołowych klubach Polski i liczących się europejskich. We wszystkich klubach doceniany przez szkoleniowców za ogromy wkład w sukcesy osiągane przez te zespoły.     

czytaj: Damian Szymański – wychowanek Konrada Szmyrgały

Rozgrywki młodzika młodszego,
Damian Szymański stoi pierwszy z prawej (Zdj. z archiwum K. Szmyrgały)
Stadion w Płocku, od lewej K. Szmyrgała, D. Szymański
i brat Damiana, Jakub (Zdj. z archiwum K. Szmyrgały)

opracował: Mirosław Sznajder

Dodaj komentarz